השמת עובדים וחיפוש עבודה בעולם הפיננסים – מהן ההסמכות הרצויות?

השמת עובדים וחיפוש עבודה בעולם הפיננסים – מהן ההסמכות הרצויות?

עולם הפיננסים כולל אינספור משרות מסוגים שונים ותתי תחומים נפרדים, החל מרואי חשבון ואנליסטים ועד ליועצי מס, ברוקרים, יועצים פיננסיים ועוד.

גיוס והשמת עובדים בעולם הפיננסים יכולה להיות משימה מאתגרת, הגם עבור מחפשי העבודה עצמם וגם עבור משרדים המתמחים במשאבי אנוש והשמת עובדים. למרות כמות המשרות הגדולה והמגוון הגדול של תחומי עיסוק בתוך עולם הכלכלה, היצע מחפשי העבודה לא קטן גם הוא, כך שעל כל משרה מתחרים כמה וכמה מחפשי עבודה נלהבים.

מהי הדרך, אם כן, להשיג יתרון על פני מרבית המתחרים ולהשיג בכל זאת עבודה נחשקת בתחום? מהן ההסמכות והתעודות הרצויות ובעלות הסיכוי הטוב ביותר להשגת משרה בעולם הפיננסים?

תואר ראשון או קורסי הסמכה מקצועיים – מה נחשב יותר?

אחד הפרמטרים העיקריים אותם בוחנים מגייסי העובדים בעולם הפיננסים הוא כמובן ההסמכות והתעודות של מחפש העבודה – איזו השכלה גבוהה יש לו/לה? אילו תעודות או הסמכות רשמיות עומדות לרשותם בתחום הפיננסים?

שתי האפשרויות העיקריות הן תואר ראשון (ולאחר מכן תארים מתקדמים) באחד ממקצועות הכלכלה (כלכלה, חשבונאות, מנהל עסקים וכו'), או לחילופין תעודות מטעם המדינה אשר על מנת לקבלן יש לעבור מבחנים רשמיים, בין אם באמצעות קורסים מקצועיים המתמקדים בלימודים לקראת המבחנים להשגת התעודה (דוגמת תעודת יועץ/מנהל תיקי השקעות, יועץ פנסיוני וכו') ובין אם בלימודים עצמאיים.

אם כן, מה מבטיח סיכויים גבוהים יותר להשגת עבודה בתחום? תואר ראשון מאוניברסיטה או מכללה או תעודות פיננסיות מקצועיות מטעם המדינה?

התשובה לכך תלויה כמובן בסוג התפקיד הנחשק, ובמאפיינים האישיים של מחפש העבודה. ישנן משרות אשר לא ניתן אפילו להגיש אליהן מועמדות ללא החזקה בהסמכות הרשמיות מטעם רשות ניירות ערך ומשרד האוצר, עם או בלי תואר ראשון בתחום. מקצועות הייעוץ הפיננסי והפנסיוני, ניהול תיקי השקעות וכו' – כל אלו מצריכים תעודות רשמיות מטעם המדינה, אך אינם מחייבים תואר ראשון.

עבור משרות כלליות יותר, דוגמת אנליסט מתמחה או יועץ כלכלי, תואר ראשון באחד ממקצועות הפיננסיים יכול לעשות את העבודה, לפחות עבור קבלה לתפקיד התחלתי, של מתמחה. במקרה של תפקידים ספציפיים מסוימים דוגמת רואה חשבון, קיים צורך כמובן גם בתואר ראשון בתחום (חשבונאות) וגם בקבלת תעודה רשמית בנוסף לתואר.

גם הניסיון משחק תפקיד בסיכויי קבלת עבודה

ומה בנוגע לניסיון תעסוקתי? עד כמה הוא משפיע על סיכויי הקבלה? ניסיון תעסוקתי נחשב מאוד בכל הנוגע לקבלת עבודה בעולם הפיננסים (כמו במרבית התחומים האחרים), כאשר הניסיון אינו חייב להיות אפילו באותו תפקיד ספציפי אליו מנסים להתקבל. במקרה של תפקידים כלליים הכוללים עיסוק בתחומים שונים בעולם הפיננסיים, הניסיון יכול להיות בעל ערך במיוחד.

לדוגמה, מי שהועסק בעבר במשרדו של יועץ כלכלי מצליח, משרד אשר עוסק במגוון נושאים פיננסיים (ליווי פיננסי של עסק, הכנת דוחות שנתיים, בניית תכניות עסקיות וכו'), יזכה בסיכויים טובים יותר לקבלת משרה כלשהי בעולם הפיננסיים, מאשר מי שמגיע עם ניסיון רק בתחום מאוד צר ומצומצם.

לסיכום, הסמכה ותעודות רשמיות הינן קריטיות על מנת להתקבל לעבודה בעולם הפיננסים, אך ההסמכה הרצויה נקבעת על פי התפקיד הספציפי בו מעוניינים. יתרה מכך, ניסיון עשיר בתחום (בצירוף תעודות הכרחיות כמובן) יכול לפתוח דלתות רבות עוד יותר.