סכנה – תביעה !!! תשמרו על העובד הזר שלכם

Posted by on דצמ 30, 2018 in בלוג

סכנה – תביעה !!! תשמרו על העובד הזר שלכם

לא מעט מעסיקים, פרטיים או אחרים, נוטים לחשוב שעובדים זרים אינם זכאים לזכויות דומות לאלה של עובדים ישראלים וההתייחסות אליהם יכולה להיות שונה באופן מהותי, מהאופן בו הם מתייחס לעובד מקומי. במקרים מסוימים זה אולי נכון, אך במקרים רבים זה לא, וזה יכול להשפיע לרעה, הן על העובד והן על המעסיק.

באופן טבעי, עובד מקומי זוכה לתנאים סוציאליים רבים שעובד זר איננו זכאי להם, מסיבות מובנות, בין אם זה סיבות כלכליות ובין אם זה סיבות אחרות. אך המדינה גם קבעה תנאים מסוימים שכן צריך לעמוד בהם. מדובר על תנאים שיאפשרו קיום בכבוד לעובדים, תנאים שיאפשרו עבודה נאותה ובטוחה, חלק מהתנאים נועדו בשביל לאפשר בכלל אפשרות להעסיק עובדים זרים, ויש גם תנאים שהמדינה קבעה, על מנת להגן לא רק על העובד, אלא גם על המעסיק ועל הסביבה.

דוגמא קלאסית לכך, אנחנו יכולים לראות במקרה של ביטוח עובדים זרים. כאן אנחנו מדברים על ביטוח שמגן על העובד, אך גם מגן על המעסיק. בשביל להבין את החשיבות ואת המשמעות של ביטוח כזה, צריך להבין תחילה את הסטטוס של העובד הזר שמגיע לעבוד בישראל.

ביטוח עובדים זרים, במובנים מסוימים, מזכיר ביטוח נסיעות לחו”ל של ישראלים אשר יוצאים את הארץ לתקופה מסוימת. כשאנחנו נוסעים לחו”ל, אין שום ביטוח שמגן עלינו במקרה של פציעה, מחלה, תאונה או כל דבר אחר. אנחנו יכולים לקבל שירות בבתי חולים ומרפאות מקומיות, אך זה יעלה לנו הון תועפות. לכן, אנחנו עושים ביטוח נסיעות, על מנת להגן על עצמנו מפני מצב שנצטרך לממן את עלויות הטיפול בעצמנו.

המצב דומה במקרה של ביטוח עובדים זרים. אותם עובדים שמגיעים לארץ, הם אינם תושבי המדינה, ועל כן הם לא חברים בקופת חולים, ולכן הם לא זכאים לקבל טיפולים מטעם ביטוח בריאות ממלכתי, כמו שישראלים מקבלים. הפתרון הוא ביטוח ייחודי עבורם.

מה זה הביטוח ולמה חשוב לעשות אותו

ביטוח עובדים זרים הוא למעשה ביטוח פרטי שמאפשר לעובד לקבל סט של טיפולים, בדיקות, אבחונים, ועוד שורה ארוכה של שירותים, אשר אנחנו מקבלים אותם דרך קופת חולים, והוא לא זכאי להם.

חשוב לעשות ביטוח כזה, מכמה סיבות. ראשית, המדינה מחייבת את המעסיקים לעשות ביטוח פרטי, על מנת לשמור על בריאות העובדים ולא ליצור מצב שהם יחלו או ייפצעו ולא יקבלו טיפול.

שנית, הביטוח כאמור מגן על העובדים, מאפשר להם לקבל את הטיפול הטוב ביותר שהם יכולים לקבל, כאשר הם לא נושאים בעלויות אלא המעסיק נושא בהם.

שלישית, בהיעדר ביטוח כזה, ייתכן מצב שהמעסיק ייתבע, הן על ידי העובד והן על ידי גורמים אחרים שהושפעו מכך שהעובד חלה או נפצע.