שינוי קריירה – אתם לא לבד!

Posted by on מאי 6, 2019 in בלוג

שינוי קריירה – אתם לא לבד!

כשהיינו ילדים שאלו אותנו לא פעם וגם לא פעמיים מה נרצה להיות כשנהיה גדולים. בפורים היינו מבקשים מההורים לקנות לנו תחפושות של רופאה, עורך-דין, שוטרת או כבאי וגם אם המטרה עצמה השתנתה, היה לנו ברור שמתי שהוא נחליט סופית על מקצוע ונפתח בקריירה אחת שתלווה אותנו עד הפרישה לגמלאות. אבל המציאות כיום שונה מאוד, ורוב האנשים בין אם מבחירה ובין אם מכח המציאות ימצאו עצמם מחליפים קריירה לפחות פעם אחת, אם לא פעמיים ואף יותר, במהלך חייהם.

הסיבות להחלפת קריירה הן רבות ומשתנות בין לאדם לאדם ובין מקצוע למקצוע. לדוגמא ישנם מקצועות שפעם היו נפוצים מאוד אך עם התקדמות הטכנולוגיה וריבוי השימוש במכונות אוטומטיות בתחומים כגון יצור וחקלאות, ישנה פחות ופחות דרישה לידיים עובדות, ולכן במידה ומקום העבודה נסגר או עברת דירה למקום אחר, יכול להיות שתגלו שפתאום קשה לכם למצוא עבודה במקצוע שכבר רכשתם ואין לכם ברירה אלא לעשות שינוי קריירה. בנוסף, ישנם גם גורמים פנימיים, שוק העבודה כמו כל העולם המודרני הוא דינמי מאוד ומשתנה תמידית, ואנחנו איתו. הציפייה החברתית היא שנחליט על מקצוע בתחילת עד אמצע שנות ה-20 ונשאר איתו, אבל ציפיות לחוד ומציאות לחוד.

עם התקדמות החיים וההתפתחות האישית יכול להיות שיום אחד תגלו שהעבודה שהייתה החלום שלכם, אז כששאלו אתכם “מה תרצו להיות כשתהיו גדולים” כבר אינה מספקת אתכם או מתאימה לחייכם. יכול להיות שהגעתם למסקנה זאת מהר מאוד, כבר אחרי כמה חודשים הבנתם שדברים נראים מבחוץ לא כפי שהם נראית מבפנים, אבל כל יכול להיות שרק אחרי כמה וכמה שנים, אפילו עשור של עבודה הרגשתם שזה פשוט כבר לא בשבילכם והגיע הזמן לעשות שינוי.

יהיו הנסיבות אשר יהיו, שינוי קריירה הינו כמעט תמיד צעד מפחיד ומלווה בחששות. שינוי קריירה הוא בעצם התחלה מחדש, לפעמים גם במובן מעשי – המשכורת בקריירה החדשה תהיה משכורת התחלתית לעומת המשכורת אותה אתם מרוויחים כיום. בנוסף יכולה להיות תקופת הכשרה בה לא תעבדו כלל, ובעוד העבודה שיש לכם כרגע היא אולי שוחקת, משעממת או אינה מביאה אתכם למימוש עצמי, אבל לפחות יש לכם ביטחון תעסוקתי והמחשבה על להתחיל מחדש יכולה להיות קשה עד כדי עצירה מלעשות את השינוי שאתם מחיילים לו. כמובן שחששות אלה קיימים גם אצל מי שנסיבות חיצוניות הביאו אותם להחלטה על שינוי קריירה, ועלולים להביא אותם למצב בו הם אינם מסוגלים להתמודד עם השינוי.

אך חשוב לזכור – גם אם שינוי קריירה הינו דבר נפוץ מאוד עד כמעט בלתי נמנע במציאות כיום, היא אינה דבר חדש. הפחדים והחששות המלווים לה הם טבעיים ומובנים וניתן להתגבר עליהם. למי שחושב על שינוי קריירה מומלץ להתחיל בקבלת יעוץ כבר בשלבי ההתלבטות, שיחה עם פסיכולוג או יועץ תעסוקתי יכולים גם לעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה עבורכם, וגם להדריך אתכם כיצד לעשות את השינוי בצורה נכונה וכמובן להדריך ולהיות שם על מנת לתמוך בכם בעת השינוי על מנת ששינוי הקריירה יעבור בצורה חלקה.