איך לזהות עובד טוב, ואיך למצוא עובד מצוין?

Posted by on ינו 30, 2018 in בלוג

איך לזהות עובד טוב, ואיך למצוא עובד מצוין?

ההבדל בין עובד טוב למצוין אמנם דק ולא תמיד ברור, אך הוא משפיע באופן ישיר על התפוקה וביצועי העסק. רוצים לדעת כיצד לבצע את ההבחנה הזו ולהרחיב את הידע שלכם בנושא? הנה המדריך המלא

עובדים טובים הם הסכנה הכי גדולה של עסק שרוצה לצמוח. הסיבה לכך קשורה להבדלים בין עובד טוב לבין עובד מצוין ולדברים שכל אחד מהם מביא לשולחן. בעוד היתרונות של עובד טוב באים לידי ביטוי בתפוקה ממוצעת, באמינות מסוימת ובכך שאפשר לסמוך עליו, עובד מצוין יצעיד את העסק לשלב הבא. במילים אחרות, עובד טוב מתאים לעסק שרוצה לשרוד – אך עוד מצוין הוא תנאי להצלחה.

השאלה היא האם ואיך אפשר לזהות את ההבדל בין עובד טוב למצוין. הסכנה עם עובדים טובים הוא שעל פניו נדמה שהם מבצעים את מלאכתם נאמנה, וחולף זמן עד שהמנהל מבין שיש לזה מחיר ושקיימות לא מעט אלטרנטיבות. בנוסף, אי אפשר להתעלם מהעובדה שההבדל בין עובד טוב לעובד מצוין הוא דק ולא תמיד ברור.

טיפים לזיהוי עובדים מצוינים במיוחד

בעל עסק שמבין את החשיבות וההבדל בין עובד טוב ומצוין צריך להשקיע זמן ומשאבים במיפוי סביבת העבודה. קודם כל, כדאי שהמנהל ירד לשטח ויראה בעיניים איך כל עובד מבצע את התפקיד שלו. מנהל שמכיר את השירות או המוצר מהבסיס יידע לזהות בקלות רבה יותר את ההבדל בין עובד טוב ומצוין. לעומת זאת, מנהל שנשאר במגדל השן עלול להתבלבל ולחשוב שהתפוקה של העובד הטוב היא מקסימום התשואה שאפשר לדרוש ממנו.

עוד דרך להבחין בין עובד טוב ומצוין היא לבדוק מה קורה אצל המתחרים. יש הרבה תחומים שבהם מנהלים בכירים נפגשים אחד עם השני כדי להחליף רעיונות, לשמוע סיפורים  או סתם כדי לרכל. כל מפגש מן הסוג הזה יכול להיות הזדמנות מצוינת להצגת שאלות על עובדים מוכשרים במיוחד. אחרי השיחה יהיה קל יותר למנהל לדעת למה לצפות ואיזה רף להציב.

מבחינה טכנית, כל מנהל יכול לזהות עובד טוב ולמצוא עובד מצוין אם הוא מצליח לקבוע יעדים מדויקים. מנהל שמצליח להגיע לרמת דיוק אופטימאלית בקביעת יעדים יכול לנצל את זה כדי לבצע סינון בין עובדים טובים ומצוינים.

לא זיהית את העובד המושלם? אל חשש

מנהלים שמשקיעים את הזמן והמשאבים בחיפוש עובדים מצוינים אך לא מצליחים במשימה יכולים לנסות ללמוד את הנושא לעומק. את זה עושים באמצעות מסלולים כמו לימודי משאבי אנוש שמותאמים לצרכים של המנהל המודרני ומגלמים בתוכם המון יתרונות.

כל מנהל יכול וצריך לקחת מדי פעם קורס במשאבי אנוש. בסופו של דבר, המשאב האנושי חשוב עבור העסק בדיוק כמו חומרי הגלם והמוצרים ואין סיבה להתפשר על פחות ממצוינות גורפת.