מדוע ארגונים זקוקים לשירותי ייעוץ ארגוני

Posted by on אוק 25, 2016 in בלוג

מדוע ארגונים זקוקים לשירותי ייעוץ ארגוני

מהו בדיוק ייעוץ ארגוני, ומהיכן שואב תחום זה את השראתו

ייעוץ ארגוני הוא תחום עיסוק שעיקר מיקודו, כפי שניתן להבין, הוא במסגרת ארגונית כזו או אחרת. הייעוץ הארגוני מסתכל על הארגון כעל גוף – גוף בעל מערכות שונות שמורכב ממרכיבים רבים, אבל גוף אחד שצריך לעבוד בצורה סימביוטית ולא בצורה נוגדת. עוד עיקרון משמעותי ביותר בייעוץ הארגוני הוא שהארגון תמיד נמצא בתהליך ובשינוי, והוא אף פעם לא קבוע ועומד במקום לחלוטין. התחומים שבהם היועץ הארגוני עובר הכשרה הם תחומים שמגיעים ממדעי החברה – פסיכולוגיה, סוציולוגיה וכדומה – אך באותה נשימה גם מהנדסת התעשייה והניהול. כך, למעשה, מוכשרים אנשי מקצוע שכל תפקידם הוא לתת מענה לארגונים שונים עבור ייעול ושיפור של מבנה הארגון ושל העבודה בארגון, במטרה להצעיד את אותו הארגון קדימה בצורה משמעותית ורצינית, ולא רק מן השפה ולחוץ. בשורה התחתונה, יותר ויותר ארגונים משתמשים היום בשירותים קבועים של ייעוץ ארגוני עבור עבודתם, וזו יותר מכל דבר אחר עדות להצלחת התחום – וכעת נבין בדיוק מה עומד בבסיס ההצלחה הזאת, ומדוע ארגונים רבים כל כך זקוקים לשירותי ייעוץ ארגוני, כשהמשאבים שגורמים לשינויים החיוביים בהם נמצאים ברשותם?

מדוע ארגונים רבים זקוקים לשירותי ייעוץ ארגוני על מנת להגיע לתוצאות איכותיות?

  • עולמות התוכן – עולמות התוכן של תחום הייעוץ הארגוני הם באופן כללי שלושה. עולם התוכן הראשון הוא זה ששם את האנשים במרכז – מדעי ההתנהגות, עבודת צוות, הערכה ומשוב ועוד תחומים שנוגעים לשיפור העמדה של כל אדם ואדם בארגון למקום חיובי יותר. העולם השני הוא זה המשימתי – אסטרטגיה עסקית ושיווקית, מבנה ארגונית, מטרות ויעדים וכדומה. העולם השלישי הוא סביבת הארגון – מקומו של הארגון מול הספקים, הלקוחות, העמיתים וכדומה, יחסי הגומלין בתוך הארגון וכל מה שסובב אותו. כך, למעשה, לכל אספקט בשגרת היום יום בארגון ניתנת תשומת לב במסגרת הייעוץ הארגוני – ומדובר בתשומת לב חיונית מאוד אם רוצים להגיע לתוצאות בשטח.
  • חשיבות הייעוץ הארגוני – צריך להבדיל בין ייעוץ ארגוני לבין ייעוץ אסטרטגי, ומתוך ההבנה של השני נוכל להבין את חשיבות הראשון. ייעוץ אסטרטגי נוגע בעיקר ב”מה” – מה הארגון צריך להשיג או לבצע, ובאיזו מסגרת זמן. מאידך, הייעוץ הארגוני נוגע בעיקר ב”איך” – כיצד הארגון על אנשיו ומערכותיו יגיע למטרה שלו בצורה היעילה ביותר במסגרת הזמן הזו. ה”איך” – ששם את המטרה הסופית כיעד חשוב אך את הדרך כיעד חשוב לא פחות שבונה את הארגון כמו שהוא צריך להיות בסופו של דבר – הוא הסיבה העיקרית שבגללה ארגונים רבים כל כך זקוקים לייעוץ ארגוני איכותי.

ייעוץ ארגוני איכותי יכול לעשות הבדל משמעותי באיכות העבודה בכל ארגון באשר הוא

ארגונים בכל קנה מידה משתמשים בשירותי ייעוץ ארגוני כיום – מחברות קטנות בשוק ועד צה”ל. אם גם אתם זקוקים להכוונה ב”איך” כשיש לכם את ה”מה” – דעו שיש לכם למי לפנות.