עבודה זמנית – מה זו, למי זה יכול להתאים ומתי?

Posted by on דצמ 5, 2021 in בלוג

עבודה זמנית – מה זו, למי זה יכול להתאים ומתי?

שוק העבודה מתחלק לרבדים שונים. אפשר לחלק אותו על פי תחומי עניין, על פי מדרג תפקידים, על פי שכר ובצורות רבות נוספות. אחת הדרכים לאפיין ולחלק את שוק העבודה הוא גם על פי תנאי העסקה. .

בשוק עבודה סטנדרטי, מפותח ומשוכלל, אנחנו נמצא רק אופי תעסוקה אחד, קבוע. כלומר עובדים שיש להם חוזה תעסוקה והם נחשבים לעובדים קבועים של בית העסק, כל עוד שני הצדדים מעוניינים לקיים את החוזה. אך כפי שאנחנו יודעים המציאות איננה כזו. לכן יש רובד נוסף במה שקשור לתנאי העסקה, והיא עבודה זמנית.

הרעיון שעומד מאחורי עבודה זמנית הוא, שמקום עבודה איננו מתחייב בפני העובד להעסיק אותו באופן קבוע, ישנם מקרים בהם נקבע מראש שהעובד יעבוד במקום שבועות או חודשים ספורים (למשל, כאשר מדובר על החלפה של עובדת שיצאה לחופשת הריון), כמו כן זה יכול לבוא לידי ביטוי במקרים מדובר על פרויקט ספציפי אליו מגייסים עובדים ומיד עם סיומו, הם עוזבים את מקום העבודה ולא נשארים בו.

מה חשוב לדעת על עבודה זמנית?

אחד הדברים החשובים שיש לבחון לגבי העסקה בתנאים של עבודה זמנית הם התנאים שמקבל העובד. באופן טבעי, הוא לא יקבל את אותם תנאים שמקבל עובד קבוע. ייתכן שהשכר יהיה דומה, זה תלוי באופי המשרה וסוג התפקיד, אך בכל מה שקשור לתנאים סוציאליים, אין ספק שיהיו הבדלים. לפני שמחליטים לחתום על חוזה העסקה שכזה, חשוב לבחון בדיוק מה מקבלים ועד כמה זה רלוונטי ומתאים למה שמחפשים.

מעבר לכך, צריך לבדוק היבטים נוספים בתנאי העסקה שכזו. למשל, האם בכל זאת המקום נותן סיכוי לאפשרות של העסקה קבועה, האם אופי העבודה דורש התאמות אישיות שיכולות להשפיע על החיים האישיים ועוד.

למה ולמי משתלם לקבל עבודה זמנית?

על פניו, רבים סבורים שעבודה זמנית היא דבר פחות טוב מאשר עבודה קבועה, אפשר גם להבין מדוע שכן היא לא מבטיחה ביטחון תעסוקתי ולכן גם לא בהכרח יוצרת ביטחון כלכלי. ברוב המקרים אנשים בוחרים בתנאי העסקה כאלה מחוסר ברירה.

עם זאת ישנם מקרים בהם זה משתלם לחפש עבודה זמנית. למשל, אם מדובר בסטודנטים שנמצאים בחופשה ולא יכולים להתחייב לעבודה קבועה, אם מדובר באנשים שנמצאים בשלבי מעבר שונים ואינם יכולים להתחייב לאורך זמן, כמו כן זה יכול להתאים למי שרוצה לצבור ניסיון בתחום מסוים. זו דרך טובה מאוד ליהנות ממנו באופן מעשי.

בסיכומו של דבר, כלכלה מודרנית מורכבת הן מעובדים קבועים והן מעובדים זמניים. עם השנים, התנאים של עובדים מסוג זה השתפרו, בין היתר בגלל העובדה שיש ביקוש רב והיצע לא גבוה בהכרח. זה תלוי כמובן בסוג התפקיד, אופי העבודה ובכישורים של העובד.