תביעה דיני עבודה – באילו נושאים נהוג להגיש תביעה שכזו

Posted by on אפר 22, 2017 in בלוג

תביעה דיני עבודה – באילו נושאים נהוג להגיש תביעה שכזו

דיני עבודה, הם אחד מהתחומים המורכבים ביותר שיש אך גם המתפתחים ביותר בעולם המשפט. אנחנו יכולים לראות התפתחות של דינים אלו כמעט מדי שנה, באופן עקבי. ההתפתחות מתבצעת הן על ידי הרשות המחוקקת (הכנסת) והן על ידי הרשות השופטת (בתי המשפט), בעזרת חוקים, פסיקות תקדימיות, הוראות חוק ועוד.

על כן, אין זה מפתיע לשמוע שמדי שנה מוגשות יותר ויותר תביעות בנושא של דיני עבודה, מצד אחד יש הרבה יותר זכויות לעובדים ולצערנו יש מעסיקים אשר אינם מוכנים לקיים אותן, מצד שני, מערכת המשפט עומדת יותר לזכות העובדים מתוך הכרה, שלרוב הם הצד החלש. עם זאת חשוב לומר, עובדים רבים נאלצים להתמודד עם פגיעה בזכויות שלהם והם אינם עושים דבר בנידון, בגלל חולשתם. למעסיקים יש עורכי דין חזקים, כסף וזמן, דברים שאין לעובדים הפשוטים.

תביעה דיני עבודה מוגשת לבית הדין לענייני עבודה, שם היא נידונה אלא אם מדובר בתביעה תקדימית אשר ניתן להגיש עליה ערעור לבג”צ (אחרי שעוברים את כל ההיררכיה בבית הדין לענייני עבודה). תביעה דיני עבודה יכולה להיות מוגשת הן על ידי עובד בודד והן על ידי קבוצה של עובדים. כמו כן תביעה יכולה להיות מוגשת מטעם ארגון עובדים בשם מי שהם מייצגים.

באילו נושאים עוסקים דיני עבודה

תביעה דיני עבודה יכולה להיות מוגשת בכל נושא אשר קשור לתחום העבודה, בצורה כזו או אחרת. אנחנו נוטים לחשוב שדיני עבודה קשורים אך ורק לעניינים כספיים, שכר, ימי מחלה, ימי הבראה, פיצויים וכדומה. אך זה לא כך. דיני עבודה מכילים את כל מה שקשור לקשר שבין עובד למעביד וכן בין עובד למקום עבודתו. זו אחת הסיבות שמדובר בתחום שמתפתח כל הזמן, מאחר והקשר משתנה, בין אם זה בעקבות שינויים טכנולוגיים, שינויים חברתיים, שינויים כלכליים ועוד.

הנה מספר דוגמאות בהן מוגשת תביעה דיני עבודה:

פיטורים – לא פעם מוגשות תביעות בגין פיטורים לא צודקים (למשל בקרב נשים שפוטרו כשהן הודיעו שהן בהריון, פיטורים בתקופת מחלה, פיטורים בעקבות מילואים ועוד).

הרעה בתנאים – עוד תחום שדיני עבודה מתעסקים בו לא מעט, הרעה בתנאי העובד. למשל, הורדת שכר, פגיעה בשעות, הורדה בדרגה ועוד.

התאגדות – עובדים אשר ביקשו להתאגד במקום עבודה וגילו שהמעסיקים שלהם התנגדו ופעלו נגד זה, הגישו תביעה בנושא בגין פגיעה בזכותם להתאגד במקום עבודה.

אי מתן תנאים סוציאליים – לא פעם מוגשות תביעות בגין אין מתן תנאים סוציאליים כחוק, למשל, ביטוח בריאות, דמי נסיעה, ימי הבראה, ימי מחלה, פנסיה ועוד.

שינויים במבנה מקום העבודה – עובדים שמקום העבודה שלהם פשט רגל או נסגר, הגישו תביעות על מנת לשמור על הזכויות שלהם ולקבל את מה שמגיע להם על פי חוק.